Centrum wiedzy

Drewno

Obecnie najwięcej naszych okien produkowanych jest z najwyższej jakości kantówki klejonej warstwowo z meranti i sosny. Wszystkie inne rodzaje drewna dostępne są na życzenie klienta.
Kształty, które oferujemy to: trójkątne, okrągłe i łukowe.
Poniżej znajdą Państwo opis drewna używanego do produkcji naszych okien.

Meranti

Drewno z drzew liściastych z rodzaju Shorea, pochodzących głównie z Malezji i Indonezji. Gęstość drewna meranti zależy silnie od gatunku i osiąga wartości od 300 kg/m3 do 1050 kg/m3. Stosowane jest głównie w budownictwie jako drewno budowlane, do stolarki okiennej i drzwiowej oraz w meblarstwie.
Meranti jest często mylone z mahoniami, zwłaszcza odmiana Red Meranti. Jest to zupełnie inny rodzaj drewna, chociaż zbliżony jest do mahoni parametrami i właściwościami. Meranti ma wiele odmian w zależności od pochodzenia i właściwości. Najpopularniejsza jest odmiana White o najmniejszej gęstości. Odmiany Dark, Red i najtwardsza Majau – są to gatunki typu Hard Wood – drewna najbardziej cenionego.

Sosna

Drewno sosny zwyczajnej stanowi jeden z najważniejszych materiałów budulcowych i wykorzystywane jest powszechnie w meblarstwie oraz stolarstwie. Służy także do pozyskiwania celulozy i jako opał. Niegdyś przeznaczane było na surowiec kopalniakowy i słupy teleenergetyczne.
Właściwości drewna sosny zwyczajnej są zbliżone do innych gatunków sosen. Najlepsze właściwości ma surowiec pozyskiwany z drzew w wieku 80–120 lat. Drewno tej sosny jest łatwe w obróbce, żywiczne i niezbyt ciężkie.
Właściwości fizyczne: barwa – od jasnobrązowej do czerwono-brązowej, gęstość – w stanie suchym – ok. 470 kg/m³ (zależnie od warunków wzrostu), porowatość – 60%. właściwości mechaniczne: dobra wytrzymałość mechaniczna, sprężyste, miękkie (twardość 28–30 MPa, przy 15% wilgotności).

Szyby

Szyby hartowane

Wysoka odporność na uderzenia i naprężenia termiczne. Mniejsze ryzyko zranienia – po uderzeniu pozostaje nienaruszone lub pęka w sposób bezpieczny. Bezpieczne odłamki – w wypadku stłuczenia rozsypuje się na drobne, nieostre kawałki.

Szyby bezpieczne (O2)

Szkło laminowane bezpieczne składające się z 2 tafli szkła bezbarwnego float o grubości 3 mm i folii PVB o grubości 0,38 mm. O2 Chronią przed zranieniem przy rozbiciu szyby, utrudniają rozbicie przy gwałtownym zamknięciu okna lub drzwi.

Szyby antywłamaniowe (P2)

Stosowane w połączeniu z odpowiednimi okuciami znacząco zwiększają bezpieczeństwo budynku. Chronią przed zranieniem, jak szyby klasy 01 i 02, mogą stanowić czasową ochronę przy próbie włamania podjętą bez przygotowania. Miejsca użytku: sklepy, partery domów o podwyższonej wartości. Szkło laminowane bezpieczne składające się z 2 tafli szkła bezbarwnego float o grubości 4 mm i dwóch warstw folii PVB o grubości 0,38 mm.

Szyby antywłamaniowe (P4)

Szyby utrudniające włamanie, mogą zastępować kraty o oczku 150 mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm. Klasa P4 jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawana za wystarczające zabezpieczenie budynku, co skutkuje zmniejszeniem składki ubezpieczeniowej. Do zastosowań profesjonalnych, takich jak: banki, muzea, hotele, witryny sklepowe. szkło laminowane bezpieczne składające się z 2 tafli szkła bezbarwnego float o grubości 4 mm i 4 warstw folii PVB o grubości 0,38 mm.

Szyby selektywne

Szyby stosowane w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury pomieszczenia z zachowaniem pełnej jasności i komfortu użytkowania. Szklenie selektywne stosowane jest dopiero od niedawna, jest to rozwiązanie najnowszej generacji polecane do zastosowania na elewacjach o dużych przeszkleniach od strony południowej, południowo-wschodniej czy południowo-zachodniej.

Lazura

Kolor drewna

Specjalny rodzaj lakieru używany głównie w stolarce okiennej i drzwiowej. Cechą wyróżniającą go od farby kryjącej jest widoczna w pełni struktura materiału przy lekkim zabarwieniu bejcą oraz obecność dodatkowej między warstwy. Poniżej nasza pełna paleta kolorów.

Porównanie detali malowanych farbą kryjącą i lazurą

 

Farba kryjąca

Paleta RAL

Jest to specjalny rodzaj farby wodnej, który przykrywa strukturę drewna zachowując jednocześnie jego niepowtarzalną fakturę. Dostępne są kolory z palety RAL. Naszym jedynym dostawcą lakierów jest TEKNOS.

Profil

IV 68

Standardowy profil okienny, zapewniający przenikalność cieplną całego okna na poziomie Uw= 1.4 W/m2*K. Stosowany głównie w oknach wewnętrznych, budynkach letniskowych, magazynach, szopach. System posiada 2 uszczelki i zespolenie jednokomorowe.

IV 92

Okna do domów pasywnych (U = 0.8). Bardzo masywne i ciężkie, dla wymagających klientów. Najskuteczniejszy przy dużych gabarytach okna i małej ilości skrzydeł (a najlepiej ich brak – szklenie stałe w ramie). Posiada trzy uszczelki.

IV 78

Okna o podwyższonej izolacji cieplnej (U= 1.0 W/m2*K). Jest to najbardziej popularny profil używany w całej Europie. Stosowany w domach wolnostojących i obiektach o podwyższonych wymaganiach dotyczących ciepła. Zespolenie dwukomorowe, dwie uszczelki.

Tutaj możesz zobaczyć szczegółowe przekroje systemu.